Ana içeriğe atla

Kral çıplak, diyebilmenin gerekliliği ve Taraf gazetesi

Taraf gazetesi'nin motto'sundan yola çıkarak "düşünmek" üzerine yazmıştım. Sıra Taraf hakkında kelam eylemeye geldi.

Taraf gazetesi, kim için, ne için, hangi kaynaktan beslenerek, hangi amaçla yayın yapıyor olursa olsun; Türkiye için bir gerekliliktir! Ama, belirtmek isterim, bu gereklilik onların varolma amacından bağımsız, ülkenin koşullarının getirdiği bir gereksinimdir.

Çünkü, halk kitlelerine bu kadar yakın ve Taraf'ın yaptığını yapan bir gazete yoktur.

Görevi ise, biraz tuhaf olsa da, TSK'ya karşı olmak, onun hatalarını bulup çıkarmaya çalışmak! Çünkü, bu sayede, ordu "eğitim zaiyatlarını" (!) azaltacak, o'na inanan halkın o'na çocuklarını sunarak verdiği inancı, kara lekeli işlerde kolayca kullanamayacaktır. Doğu'da "talihsiz" bazı olaylar olmadan önce iki defa düşünecektir.

Havan toplarını kolayca ateşlemeden Ceylan'ı düşünecek, bir hasta komutan el bombasıyla ceza verip dört genci katletmesin diye daha dikkatli davranacaktır.

Dikkatli olmak, kötü değildir. Ordu, sivilleri ve kendi askerlerini öldürmesin demek kötü değildir. Bunu ne için, kimin parasıyla, kimin rızasıyla yapıyorsa yapsın; Taraf, gerekliliktir!

PKK'ya yakın bu işi yapan matbuat var tabii, ama onlar'ın halk içine karışması, haberlerinden herkesi haberdar etmeleri mümkün değil.  Böyle olması da, doğal.

O yüzden, "kral çıplak" diyecek birileri her zaman gerekliliktir. Ki kral, gücüne aldanıp, sokağa anadan doğma fırlamasın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ötekinin Hikâyesi

Quid rides?  Mutato nomine, de te fabula narratur.Quintus Horatius Flaccus

“Güya buraya bir daha asla gelmeyecektim.”

Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesinde, bir Amerikan kahvecisinin tuvaletinin kapısında görmüştüm bu cümleyi. Hiç unutamadım. Çünkü o zamanlar bir hikâye üzerinde düşünüyordum, nereden başlamalıyım, nasıl yazmalıyım diye kendime soruyordum. Yıllarca çabaladım, aslında yıllarca kaçtım yazmaktan. Çünkü kalemi elime her aldığımda, kendimi bir daha gelemeyeceğim kadar güzel zamanlarda buluyordum ve bu yüzden de hatırlamamak için “bir daha gelmeyeceğim” deyip yazmaktan kaçıyordum.

Boşuna kaçıyordum aslında, bir daha gelmeyecek olsa da yaşanmış olması bile hayatımın geri kalanını değiştiren, güzelleştiren bir hikâye yaşadım.

Bir hikâyenin ilk cümlesi önemlidir. Okuru okumaya ikna etmeye ilk cümlede başlamalıdır yazar. İlk cümle, çarpıcı olmalı, etkileyici olmalı; akılda kalmalıdır. Bu hikâyenin başı benim için çarpıcıydı, tam anlamıyla, olması gerektiği gibi.

Ben bir notayı sevdi…

Açık uçlu hikâye.

Evvela ithaf.
-beni yeniden yazmaya çağıran M'ye hikâyeden önceki yazımdır.
Ve yazgısını kendi çağıran yazıya giriş.
Yazmayı unuttuğum bir hikâyeyi okudum bugün, neden ve nasıl bilmiyorum, çünkü yazmayı da unutmuştum. Ellerim olduğunu dahi unutmuştum.
Ellerim olmadan kördüm ben. Kararsız kararlığa körlemesine girdim, kararsızdı muhakkak, çünkü yazılmamış bir hikâye yazılmayı beklemez. 
Kahvenin karanlığını akla çağıran gelişme.
Hayat bu yüzden tuhaf, beklenmeyen yerde başlarız yazmaya, bir daha yazmayacağına dair bir yanılgı içine hâkim olduğunda. Hikâye gözlerine bakar ve yaz beni der, yazar iradesizdir, irade sahibi olan öyküdür okuyan bilmez. Hikâye yazdırır kendini. İlham dersin yahut rüzgâr, kendine çağırır hikâye. Alelacele gidersin, hayat bu yüzden tuhaf. Yazamayacağın sanrısını ve onca işi bırakır, hikâyenin gözlerinde bir kelimede bin kelime çağırır aklın. 
Yazar çaresizdir, hikâyenin esiridir. Geç kaldığını düşünse de, başlar yazmaya. Sonunu bilmeden yazadurur. Yazarken düş…

Yirmibeşi Devirirken - Sonuncu Fasikül

Onu gördüm. Öylece bana bakıyordu bir bebek. Benimdi. Bendendi. Canımdan bir parça. Baba olmanın o dehşetli duygusunu, sonsuz mutluluğunu, sınırsız endişesini içimde duydum. Katıla katıla ağladım.

Bu rüyayı geçtiğimiz ay gördüm. Hayatımın bir döneminin kapandığını, yeni bir zamanın, yeni bir yolun, başka yolculukların habercisiydi. Umudun habercidir bebek, umut insanın en büyük zehri olsa da, yine de bir bebek yüzünde kanarız umuda. Yahut, çocuk masumiyetini koruyabilmiş bir genç kızda. Kandım.

Belki ben babamdım, doğan bebek ise bendim. İlk birkaç yılını hastanelerde geçirecek, doktorlardan birinin, annemle babama "çok da umutlanmayın" diyeceği bebek. Bendim.

Ama, işte yaşadım. Pek çoğu güzel anılardan oluşan, yirmi beş yıl devirdim. Nice sokaklar yürüdüm, bazı sokaklarda bir kaldırıma oturup ağladım, bazı sokaklardan omuz omuza geçtim dostlarla. Yalan söylemeyeceğim, bazı boş sokaklardan şarkı söyleyerek geçen de bendim. Ama, işte yaşadım. Şiir yaşadım, kâh bir kediye özen…